Boys Soccer

Varsity Team 2017

D4S_0190

Front Row:  Preston Fillmore, Cory Enfield, Coby Mollema, Caleb Long, time Armstrong, Reece Harrod

Middle Row:  Andrew Williams, Jacob Joyce, Logan Lunsford, Bascom Jackson, Dustin Fleischauer, Jacob Schultz, Jed Martin, Luke Beckman

Back Row:  Coach Alan High, Jake Allen, Garrett Duke, Zach Jensen, Jack Holohan, Trey Pritchard, Brandon Sommer, Coach Philip Peacock, Coach Jeff Bruer

 

Junior Varsity Team 2017

D4S_0222

Front Row: Jaret Holt, Aiden Grob, Brendan Aldridge, Drew Schmidt, Milford Nelson, Colton Fowler

Middle Row:  Dalton Woods, Hayden Meyer, Cadin Mollema, Evan Brown, Lucas Schejbal, Brae Ferguson, Jace Martin

Back Row:  Ryan Uftring, Robert Landeck, Mason Robinson, Tryler Uftring, Alex Williams, Luke Whalen, Adam Hertz, coach Philip Peacock

Coaches:

Allan High – Varsity

Travis Yoakum

Jeff Bruer

Phillip Peacock – JV

 

Home Matches at HHS Soccer Field

Home Matches listed in Bold

Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
8-21		at Georgetown Ridgefarm		4:30	W 6-0
8-22		Illinois Lutheran HS		4:30 	W 3-2
8-24		Sandwich			4:30 	W 7-1
8-31		Streator			4:30 	L 1-2
9-2		Herscher Shootout		9:00
		  against U High			L 1-3
		  against Bloomington Cornerstone	L 0-2 
9-5		Peotone				4:30	L shootout
9-7		at Reed Custer			4:30	W 7-0
9-9		Pepsico Showdown Tourney	
		  against Lakeview			L 3-4
9-11		Plano				4:30 	W 7-1
9-12		Pepsico Showdown Tourney
		  against Homewood Flossmoor		W 4-0
9-14		Pepsico Showdown Tourney
		  against Shepard			L 2-4
9-16		Pepsico Showdown Tourney
		  against Parker			L 0-1
9-19		Rivals Cup Tourney	
		  against Chicago Christian		W 4-0
9-20		Rivals Cup Tourney
		  against Wilmington			W 8-0
9-21 		Rivals Cup Tourney
		  against Crete Monee			W 4-0
9-23		Rivals Cup Tourney
		  against Maneteno			L 0-1	
		  against Oak Forest		W 2-1 Third Place!
9-26		Lisle - Senior Night		4:30  	W 4-1
9-28		at Manteno			6:30	L 1-3
9-30		Beecher				10:00 	W 5-0
10-2		at Hoopeston Area		4:30	W 6-0
10-3		at Coal City			4:30	W 4-2
10-5		at Westmont			4:30	W 4-1

Finished the regular season 3rd in I-8 Conference.
Post-Season

10-11		Regionals: #1 Herscher
		vs #8 Watseka at Coal City	4:15	W 3-1
10-13		Regional Championship Game
		at Coal City			4:30	Champions!
10-18		Sectionals at Iroquois West	4:30	W 5-2
		vs Illiana Christian
10-21		Sectionals at Iroquois West
		vs Manteno				L 0-1

JV Schedule

Date		Opponent			Time 
8-21		at Georgetown Ridgefarm		6:00	W 3-2
8-22		Illinois Lutheran HS		6:00	W 3-1
8-29		at Wilmington			6:00	W 2-0
8-31		Streator			6:00	L 0-1
9-5		Peotone				6:00	L 0-2
9-6		Streator				W 5-3
9-11		Plano				6:00	W 2-1
9-26		Lisle				6:00  
9-28		at Manteno			4:30	T 1-1
9-30		Beecher				12:00 	T 0-0
10-2		at Hoopeston Area		6:30
10-3		at Coal City			6:00	L 0-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>