Volleyball

Varsity Team 2017

D41_2286

Front Row:  Grace Wepprecht, Grace Mendell, Kloe Longtin, Cassidy Walter, Chole Chavers

Back Row:  Megan Berns, Molly Cann, Aly rink, Lexi Robinson, Coach Joel Huizenga, Kayla Runner, black Patterson, Claudia Huston, Maddy Offerman

Junior Varsity Team 2017

D41_2274

Front Row:  Mady Rogers, Paiton Cordes, Olivia Ruder, Delanie Fay, Anna Cotter

Back Row:  Megan Basham, Lydia Huizenga, Joslyn Galeaz, Mya Johanson, Coach Karen Gruber, Jordan Pierce, Ana Rice, Elizabeth Rink, Elena Longtin

Freshman Team 2017

D41_2264

Front Row:  Delaney Feller, Ava Haase, Emelia Schafer

Second Row:  Haley Wagner, Olivia Mendell, Lexi Gerber, Peyton Mullin, Olivia Jensen, Josie Mendell

Coaches:

Joel Huizenga – Varsity

Karen Gruber – Sophomore

Amy Meyer – Freshman

Home Matches in HHS Gymnasium

Home Matches in Bold

Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
8-24		Bishop McNamara			7:00	W 2-0
8-25		at Chicago Christian Invite	4:30	1-3 Record
8-26		at Chicago Christian Invite	8:00
8-31		at Prairie Central		7:00	L 0-2
9-5		Westmont			6:00	W 2-0
9-7		at Lisle			6:00	W 2-1
9-9		Pontiac Invite			8:00	4th place
9-11		Central (Clifton)		7:00	W 2-0
9-12		at Plano			6:00	W 2-0
9-14		Reed-Custer			6:00	W 2-0
9-16		Boilermaker Challenge Tourney	9:00	2nd Place
9-19		at Coal City			6:00	W 2-1
9-21		at Wilmington			6:00	W 2-0
9-25		at Momence			7:00	L 0-2
9-26		Manteno				7:00	L 0-2
10-3		at Sandwich			7:00	L 1-2
10-5		Seneca				6:00	W 2-0
10-10		Streator			6:00	W 2-0
10-12		at Peotone			7:00	W 2-0
10-13		Plainfield Fall Harvest Tourney	5:30	5th place
10-14		Plainfield Fall Harvest Tourney	8:00 Bronze Bracket

Finished the season 2nd Place in Interstate 8 Conference!
Post-Season

10-24		Regionals at Coal City
		#6 Herscher vs #3 Peotone	6:30	W 2-1
10-26		Regional Championship at Coal City  6:00
		#6 Herscher vs #2 Providence Catholic

Sophomore Schedule

Date 		Opponent 			Time
8-24 		Bishop McNamara 		5:30	W 2-0
8-26		BBCHS Invite			8:00	Champions!
8-31 		at Prairie Central 		6:00	W 2-0
9-5 		Westmont 			5:00	W 2-0
9-7		at Lisle			5:00	W 2-0
9-9 		Coaler Invite			8:00   	2nd place
9-11 		Central (Clifton) 		6:00	W 2-0
9-12 		at Plano 			5:00	W 2-0
9-14 		Reed-Custer 			5:00	W 2-1
9-19 		at Coal City 			5:00	W 2-1
9-21 		at Wilmington 			5:00	W 2-0
9-25 		at Momence 			6:00	W 2-0
9-26 		Manteno 			6:00	L 1-2
9-30 		Plainfield Central Invite	8:00	2nd Place
10-3 		at Sandwich 			5:00	W 2-0
10-5 		Seneca 				5:00	W 2-0
10-10 		Streator 			5:00	W 2-0
10-12 		at Peotone 			6:00	W 2-0

Finished the season as 1st place in Interstate 8 Conference!

Freshman Schedule

Date		Opponent			Time
8-24 		Bishop McNamara 		4:30	W 2-0
8-31 		at Prairie Central 		5:00	W 2-0
9-5 		Westmont 			5:00 	W 2-1
9-7		at Lisle			5:00	W 2-0
9-11 		Central (Clifton) 		5:00	W 2-0
9-12 		at Plano 			5:00	W 2-0
9-14 		Reed-Custer 			5:00	W 2-0
9-19 		at Coal City 			5:00	W 2-0
9-20		at BBCHS			5:00	
9-21 		at Wilmington 			5:00	W 2-0
9-26 		Manteno 			5:00	L 0-2
10-3 		at Sandwich 			5:00	W 2-0
10-5 		Seneca 				5:00 	W 2-1
10-10 		Streator 			5:00	W 2-0
10-12 		at Peotone 			5:00	W 2-0
10-14		at Pontiac Invite		8:00	3rd Place
10-21		at I-8 Tournament		TBA	3rd Place

Finished the season as 2nd place in Interstate 8 Conference!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>