Girls Basketball

 

Varsity Team 2017-18

D4S_7307

Front Row:  Bianca Berns, Madison Orr, Emma Schultz, Hallie Outsen, Claire Lovell, Olivia Delong

Back row:  Coach Jennifer Savoie, Gabrielle Goytia, Ellie Holohan, Mattie Brown, Mya Johanson, Zoie Hastings, Manager Taygen Erickson

 

Junior Varsity and  Team 2017-18

D4S_7557Front Row:  Gabby Deany, Bianca Berns, Olivia Delong, Kyla Running, Emelia Schafer, Anahi Anaya, Danasia Hampton

Back Row:  Head Coach Kevin Downey, Lydia Miller, Skye Beaver, Haley Wagner, Zoie Hastings, Maddie Offerman, Olivia Mendell, Reigan Muniz, Manager Taygen Ericksen, Assistant Coach:  Dana Hodgin

 

Home Games in HHS gymnasium unless listed differently

Home Games in Bold

 Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
11-14		Tip Off Classic	at Watseka	6:30	W 43-37
		Herscher vs Armstrong-Potomac
11-16		Tip Off Classic	at Watseka	6:30	W 31-26
		Herscher vs Momence
11-18		Tip Off Classic	at Cissna Park	
		Herscher vs Wilmington		4:00	W 32-21
		Herscher vs Cissna Park		7:00	W 36-27
11-20		Tip Off Classic	at Cissna Park	7:30
		Herscher vs Watseka			L 42-53
11-28		at Reed Custer			7:00	W 51-24
11-30		at Lisle			6:45	W 43-37
12-4		Seneca				7:00	W 42-33
12-5		at Wilmington			7:00	W 41-21
12-9		IW Holiday Hoops at Onarga		
		#1 Herscher vs #8 Central 	9:00	W 50-25
12-9		IW Holiday Hoops		    
		#1 Herscher vs #5 IW at Gilman	1:00	W 59-43	
12-11		at IW Holiday Hoops at Gilman	
		#1 Herscher vs #3 Beecher 	5:30	W 29-25
12-13		at IW Holiday Hoops			Champions
		#1 Herscher vs #2 Gardner SW	7:00	W 44-40
12-14		Bishop McNamara at Bonfield	7:00	L 40-45
12-16		Momence				11:30	W 45-26
12-21		Peotone				7:00	L 33-40
1-4		at Plano			7:00	W 61-54
1-8		Westmont			7:00	W 45-35
1-9		St. Thomas More			7:00	L 46-50
1-11		Streator			7:00 Postponed
1-20	 	I-8 Conference Tournament
		at Coal City			
		#3 Herscher vs Seneca 		9:00 	W 44-28
1-22		I-8 Tournament vs Peotone	5:30	W 45-41
1-26		I-8 Tournament Championship	
		at Coal City vs Plano		5:30	W 48-42
							Champions!!
1-29		at Sandwich			7:00	L 38-45
1-30		Central (Clifton)		7:00	W 45-31
2-1		Coal City			7:00	L 41-44
2-6 		Streator at Bonfield 		7:00	W 26-37
2-8		Manteno				7:00	W 48-32	

2-13		Regionals at Herscher
		#4 Herscher vs #5 Morris	7:30
				

Junior Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
11-13 		Seneca Tournament - Main Gym	
		Herscher vs Seneca		6:00	L
11-14		Seneca Tournament-West Campus Gym
		Herscher vs Sandwich		5:45	L
11-18		Seneca Tournament - Main Gym	9:00
		If win 1st game 12:45 West Gym
		If lose 1st game 11:30 West Gym
		
11-28 		at Reed Custer 			5:30	L
11-30 		at Lisle 			5:30	L
12-4 		Seneca 				5:30 	L
12-5 		at Wilmington 			5:30	L
12-14 		Bishop McNamara at Bonfield 	5:30 	L
12-16 		Momence 			10:00	W
12-21 		Peotone 			5:30 	L
1-4 		at Plano 			5:30	L
1-9 		St. Thomas More			5:30	L
1-11 		Streator 			5:30 Postponed
1-20		I-8 Conference Tournament
		at Seneca			
		# 10 Herscher vs #7 Streator	10:00	L
1-25		I-8 Tournament at Seneca	5:30	L 
1-29 		at Sandwich 			5:30	L
1-30 		Central (Clifton) 		5:30 	L
2-1 		Coal City 			5:30 	L
2-6 		Streator at Bonfield 		7:00	L
2-8 		Manteno 			5:30	W

Freshman Schedule

Date		Opponent			Time
12-6		Coal City			5:30	L
12-18		at Plano			5:30	L
1-6		Streator			10:00	W
1-10		Reed Custer			5:30	L
1-13		I-8 Freshman Tournament
		#5 Herscher vs #4 Streator
		at Seneca Old School Gym	9:00	L 16-20
		#5 Herscher vs #6 Coal City	11:30	W 24-21
1-17		at Sandwich			5:30	
2-3		Plano				10:00

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>