Boys Basketball

Varsity Team 2018-19

Front Row:  Nick Shomer, Joe Holohan, Logan Lunsford, Camden Berns, Josh Kersten

Back Row:  Manager Nate Merrillat, Blake Ohrt, Jack Holohan, Tyler Murray, Max Cinnamon, Grant Wenzelman, Head Coach Ron Oloffson

Junior Varsity Team 2018-19

Front Row:  Joe Holohan, Casper Cracco, Dominic Mascolo, Colton Fowler, Trey Schwarzkopf

Back Row:  Asst. Coach Skip Grigas, Cody Lunsford, Easton Kukuck, Tyler Murray, Logan Schultz, Head Coach Mike Mosier

Freshman Team 2018-19

Front Row:  Landon Schultz, Blaze Mosier, Colin Decker, Trey Schwarzkopf, Josh Burmeister, Miles Hoffman

Back Row:  Asst. Coach Skip Grigas, Rylin Hendershott, Joe Holohan, Cody Lunsford, Tyler Murray, Logan Schultz, Colton Ketcherside, Head Coach Scott Bright

Home games at HHS gymnasium

Home games in Bold

Varsity Schedule

Date 		Opponent 			Time 
11-20		at ONU Thanksgiving Classic	
		vs Kankakee			7:30	L 19-72
11-21		at ONU Thanksgiving Classic	
		vs BBCHS			6:00	L 28-59
11-23		at ONU Thanksgiving Classic	
		vs Bishop Mac			6:00	L 42-47
11-30		Lisle				7:00 	W 58-46
12-4		Central (Clifton)		6:45 	L 32-37
12-7		Wilmington			7:00 	W 56-45
12-8		at Dwight			7:00	W 47-45
12-11		Iroquois West			7:00	W 51-26
12-14		at Peotone			7:00	L 49-52
12-15		Beecher				5:30 	L 38-46
12-17		Saint Anne			7:00 	L 35-49
12-27		Kankakee Holiday Tournament	
		vs St. Anne				L 43-52
12-28		Kankakee Holiday Tournament
		vs Peotone				W 58-51
12-29		Kankakee Holiday Tournament	
		vs Central				W 51-47
1-4		Plano				7:00 	L 29-58
1-8		Watseka				7:00 	L 38-48
1-11		at Streator			7:00	L 32-42
1-12		at Momence			7:00	Cancelled
1-15		at Westmont			7:00	L 33-51
		I-8 Conference Tournament 	
1-18		#9 Herscher vs #8 Streator
		at Streator			6:30	L 29-49
1-		Conference Tournament games
		TBA					
2-1		at Coal City			7:00
2-2		at Pontiac Township		7:00
2-5		Sandwich			7:00
2-8		Reed Custer			7:00
2-15		at Manteno			7:00



Junior Varsity Schedule

Date 		Opponent 			Time 
11-23		ONU Thanksgiving Classic	TBA
		vs TBA
11-30 		Lisle 				5:30 	L 31-45
12-4 		Central (Clifton) 		5:30 	L 21-39
12-7 		Wilmington 			5:30 	L 42-46
12-8 		at Dwight 			6:00	W 37-30
12-11		Iroquois West			5:30	L 30-32
12-14 		at Peotone 			5:30	L 37-47
12-15 		Beecher 			4:00 	W 56-42
12-17 		Saint Anne 			5:30	L 19-58
1-4 		Plano 				5:30 	L 39-47
1-8 		Watseka 			5:30	L 38-53
1-11 		at Streator 			5:30	L 43-64
1-12 		at Momence 			6:00	Cancelled
1-15 		at Westmont 			5:30	L 30-49
		I-8 Conference Tournament	
		at Reed Custer HS
1-21		#10 Herscher vs #7 Coal City	3:00
1-21		#10 Herscher vs TBA		6:00 or 7:30

2-1 		at Coal City 			5:30
2-2 		at Pontiac Township 		5:30
2-5 		Sandwich 			5:30
2-8 		Reed Custer 			5:30
2-15 		at Manteno 			5:30


Freshman Schedule

Date 		Opponent 			Time 
11-26		Manteno				5:30	W 27-26
11-27		Prairie Central 		5:30
		at Bonfield Grade School 
11-29		at Lisle			5:30
12-6		at Wilmington			5:30
12-10		at Reed Custer			5:30
12-12		at Coaler Invite
		at Coal City High School	5:00
12-13		Peotone				5:30 
12-19		at Dwight			5:30
1-3		at Plano			5:30
1-7		Westmont			5:30
1-10		Streator			5:30 
1-12		I-8 Conference Tournament	TBA
		at Herscher High School
1-17		Iroquois West			6:00
1-21		Bradley-Bourbonnais		5:30 
1-28		at Sandwich			5:30
1-31		Coal City			5:30
2-4		Seneca at Bonfield		5:30
2-5		at Pontiac			5:30
2-7		at Bishop McNamara		5:30
2-11		Watseka				5:30


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply