Girls Basketball

 

Varsity Team 2018-19

Front Row:  Anahi Anaya, Kyla Running, Mikayla Hendershott, Haley Wagner, Megan Berns

Back row:  Head coach Philip Peacock, Claire Lovell, Zoie Hastings, Mya Johanson, Mattie Brown, Asst. coach Mike Cann

Junior Varsity and Freshman Team 2018-19

Front row:  Emily Denault, Mary Grace Brinkman, Ally Meyer, Alexis Johnson, Taylor Chio, Emelia Schafer, Mia Ruder

back row:  Olivia Garcia, Faith Ward, Reigan Muniz, Natalie Morris, Jacey Strahan, Lacey Grigas, Gabby Deany, Coach Mike Cann

Home Games in HHS gymnasium unless listed differently

Home Games in Bold

 Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
11-13		Tip Off Classic Tourney		
		at Cissna Park vs Milford	5:00	L 48-50
11-14		Tip Off Classic Tourney
		at Watseka vs Momence		6:30	W 35-29
11-15		Tip Off Classic Tourney
		at Cissna Park vs Watseka	6:30	L 30-44
11-17		Tip Off Classic Tourney
		at Cissna Park - 		10:30	L 27-45
		vs Bismark-Henning/Rossville-Alvin	
	
		at Cissna Park vs 
		Armstrong-Potomac		12:00	W 43-35
	Congratulations on 3rd place in Tip Off Tourney!!
11-21		at Bishop Mac			3:00	L 35-55
11-26		at Manteno			7:00	W 41-15
11-27		Reed Custer			7:00	W 37-26
11-29		Lisle				7:00	L 46-39 OT
12-1		Beecher				11:45	L 23-39
12-4		Iroquois West			7:00	W 32-24
		at Bonfield Grade School
12-6		Wilmington			7:00 	W 44-40
12-8		IW Holiday Hoops Tourney at Gilman	
		#2 Herscher vs #7 Hoopeston	10:30	L
		Herscher vs Manteno @ Onarga	2:30	W 48-21
12-10		IW Holiday Hoops Tourney	
		vs Dwight at Onarga		7:00	W 51-23
12-12		IW Holiday Hoops Tourney	
		vs Iroquois West at Onarga	5:30	W 60-26
12-15		at Momence			11:30	L 21-26
12-18		at Peotone			7:00	L 36-46

1-7		at Westmont			6:00 	W 44-28
1-8		at St. Thomas More		7:00	L 31-42
1-10		at Streator			7:00	W 39-37
1-15		Plano				7:00	W 34-28
		I-8 Conference Tournament	
		at Coal City HS
1-21		#5 Herscher vs #4 Peotone	7:00
1-23		#5 Herscher vs TBA		TBA
1-28		Sandwich			7:00
1-29		at Central (Clifton)		7:00
1-31		at Coal City			7:00

Herscher is hosting Regionals.  Game times and dates will
be announced.
				

Junior Varsity Schedule

Date		Opponent			Time
11-12		Seneca Thanksgiving Tournament	
		at Seneca HS - Main Gym
		vs Seneca			6:00	L
11-13		Seneca Thanksgiving Tournament	
		at Seneca - West Campus Gym
		vs Serena			5:45	L
11-17		Seneca Thanksgiving Tournament	
		at Main Gym 			9:00	L

		if lose then at West Campus at 	11:30	W
11-21		at Bishop Mac			2:00	L
11-26 		at Manteno 			5:30	L
11-27 		Reed Custer 			5:30	L
11-29 		Lisle 				5:30	L
12-1 		Beecher 			10:00	L
12-4 		Iroquois West 			5:30	W
 		at Bonfield Grade School
12-6 		Wilmington 			5:30 	W
12-15 		at Momence 			10:00	W
12-18 		at Peotone 			5:30	L
1-10 		at Streator 			5:30	W
1-15		Plano				5:30	L
		
		I-8 Conference Tournament	
		at Sandwich
1-21		#7 Herscher vs #10 Streator	5:00
 
1-28 		Sandwich 			5:30
1-29 		at Central (Clifton) 		5:30
1-31 		at Coal City 			5:30	

Freshman Schedule 
12-3		Pontiac Township
		at Bonfield Grade School	5:30
12-5		at Coal City			5:30
12-17		at Plano			5:30
1-9		at Reed Custer			5:30	W
1-14		Reed Custer			5:30

 

 

Leave a Reply